Вхід на сайт

Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Бібліотека-філія с. Старе Село

Освіта. РАДЯНСЬКА УКРАЇНА (події ВВВ) до 1991 року

Літом 1941 року у Старому Селі був встановлений німецький порядок. Головами сільської ради були поставлені – Степан, Тіт та Костянтин Сулковський, які під час війни тісно були «пов’язані» з партизанами. В цьому ж році наші односельчани, більше 30 чоловік, разом з Ковальцем Степаном Лукашевичем (голова с/р), були відправлені на фронт. Школа при німцях продовжувала діяти. Навчання  було російськомовним. Дітей, які жили від школи  на відстані більше трьох кілометрів, ходити до школи не примушували.

Мирна праця   жителів Старого Села  та навчання дітей в школі було перервано того жахливого зимового дня 14 грудня 1942 року. Гітлерівці, оточивши Старе Село та загнавши  в приміщення   церкви, школи, житлових будинків  жінок, стариків, дітей, почали розстрілювати і палити їх. Убитих і живих кидали у вогонь. Того страшного дня 14 грудня 1942 року всіх односельців, що розстріляли і спалили противники, було більше 667 душ. На цьому місці, біля православної церкви, поставлено обеліск загиблим односельчанам [див. Додаток 9 ].

В роки Великої Вітчизняної війни наші односельчани були учасниками бойових дій в партизанських з’єднаннях Сабурова, Ковпака, Бегми, Котовського, Федорова, Боженка, Плесконосова і ін.

Серед них були учасниками і освітяни, такі як:

- Пишняк  Микола Данилович  - Рік народження – 1924, село Старе Село.  Кавалер  ордена  «Червона  Зірка» [див. Додаток 10].

- Пишняк Іван Архипович - Рік народження- 1920,  село Старе Село. [див. Додаток 11].

- Фурманов Олександр Пилипович – Народився в Росії, Севський район Брянської області  [див. Додаток 12].

Після встановлення радянської влади на Україні  на базі Польської школи була відкрита радянська початкова школа. Так як у 1942 році приміщення Першої школи було спалене, то в 1946 році було відкрито нову школу, в якій навчались діти різних вікових груп. Вчитись було дуже тяжко, не вистачало книжок. Буквар був один на трьох учнів. Портфелів не було, книжки носили у важких дерев’яних скриньках або у полотняних торбах.

У 1945 році до Старого Села приїхала вчителька – Пірковська Фаня Федорівна, з міста Яготин Київської області, вона була першою вчителькою  Артема Семеновича Чуриловича. Він згадує:

«Вона жила на хуторі Добре, а  ходила вчити на хутір Старе.

У Старому Селі вона виходить заміж за Чуриловича Василя Панасовича. Першими учнями її були ті, які допомагали їй навіть плести постоли на ноги, так як пішки треба було ходити до  районного центру Рокитне. Серед них були – Пишняк Микола Васильович, Пишняк Панас Іванович, Пишняк Андрій Дмитрович, Ковалець Леон Панасович і ін.»

Таким чином, знову з’являється у Старому Селі дві школи – одна була на хуторі Старе, а інша – в Розі, дах якої був покритий сосновою «дранкою» («гонтою») [див. Додаток 14]. Пізніше ці будівлі були перевезені в село.  Вчитись було дуже важко, так як не вистачало літератури. Підручники купували самі. Книжка  була одна  на трьох.  Не було чорнила, то мішали сажу і писали нею. Ходили в школу у постолах. За підручниками вчитель ходив сам у район пішки  50 км. через Вежицю, Грабунь, Більськ (Веліш), Рокитне - пряма дорога.  В класах було по 15-20 учнів.

Працювали в школі директорами і вчителями в цей період:

Ульяна Гаврилівна (директор школи прибл. 1947 рік)
Тетяна Іванівна (прож. в с. Будки)
Марія
Наталія
Григорій Григорович
Григорій Іванович
 Олексій Платонович (одружився з Марією)
Прищепа Анатолій    Іванович  (директор школи прибл. 1950 – 52 роки, одружився з Тамарою Іванівною) [див. Додаток 16].
Прищепа Тамара Іванівна [див. Додаток 17 - 18].
Морозова Катерина Романівна (прибл. 1952 рік, початкові класи) [див. Додаток 19 - 20].
Лісовець Євдокія Захарівна ( прож. Вінницька обл. пізніше у с. Березове і м. Мінськ, Білорусія).
Ніла П. (прож. Вінницька обл..)
Шумлянська Галина Купріянівна (вчитель початкових класів 1953 рік ) [див. Додаток 21 - 23].
Роман Кузьмович        (працював пр..1957 р.)
Балачій Тетяна Яківна (працювала пр..1957 р.)
Баранюк Олександр Оксентійович  (директор школи, читав предмети  хімію і фізику).  с.Блажове.
Вчителі: Середюк Марія Матвіївна (читала російську мову)
У1957 році у школі не вистачало класних аудиторій, тому учні початкових класів навчалися  на квартирах: Пишняка Костянтина Терентійовича, Чуриловича Олександра Карповича, Ковальця Павла, Просі і ін. В цьому ж році  було розпочато будівництво нового головного корпусу школи. Тому наприкінці 50 – х початку 60 – х років діти навчалися у новому приміщенні школи.

- 03.07.1973 – 1975 - Добровольський Любомир Степанович, директор школи.

- 18.08.1973 – Черненко Ольга Сидорівна, вчителька математики.

- Карп’юк Тетяна Олексіївна, вчителька української мови та літератури. [див. Додаток 38]

- Карп’юк Світлана Олексіївна, вчителька української мови та літератури.

- 19.08.1974 – Янковська Галина Василівна, вчителька початкових класів

- 1975 – Випуск 10 – х класів [див. Додаток 39].

- 1975 – Вчителі Старосільської школи [див. Додаток 40 - 41].

- 15.08.1975 – 1976 – Голуб’єв Анатолій Григорович, директор.

- 06.04.1976-1985 – Черненко Ольга Сидорівна, директор.

- 1977 – Випускники і вчителі Старосільської школи [див. Додаток 42-43]

- 1979 – Із селища Томашгород  перевезено  приміщення шкільної майстерні і збудовано в Старому Селі [див. Додаток  44]

- 1979 – 1980 – Випуск учнів Старосільської середньої школи. Вчителі і учні [див. Додаток  45 - 46].

- В 1982 році за часів директора Черненко Ольги Сидорівни було збудоване двохповерхове приміщення інтернату [див. Додаток 47].

- 01.07.1985 – 1987 – Кузьмич Іван Миколайович, директор школи [див. Додаток 48].

- Янчура Світлана Миколаївна, вчитель математики, фізики.

- Кузьмич Галина Савівна, вчитель музики [див. Додаток  49].

- Омельчук Олена Анатоліївна, вчитель російської мови.

- У 1989 році – приїзджає в Старе Село працювати у школі Рудик Олексій Миколайович, вчитель математики, завуч.

- 18.09.1987 року директором школи призначається  Кузьмич Хома Хомич, який працював по 1990 рік і був обраний головою Старосільської сільської ради.

Автори: члени історико-краєзнавчого гуртка «Пошук»
Керівник гуртка: Пишняк Марко Миколайович